Buitenland18 augustus 2000

Media komen met bijtende commentaren

Poetin verder onder
vuur na Koersk-ramp

MOSKOU – Russische media hebben gisteren felle kritiek geuit op de opstelling van president Poetin na het ongeluk met de kernonderzeeër Koersk. Een deel van de pers verwijt het staatshoofd dat hij dagenlang zweeg en aarzelde buitenlandse hulp aan te nemen. Zij nemen het hem ook kwalijk dat hij zijn vakantie aan de Zwarte Zee niet heeft onderbroken.

Sommige media kritiseerden Poetins handelwijze met bijtende commentaren. Kommersant, een blad van Poetin-rivaal Berezovski, wees onder het motto ”Wat echte leiders eigenlijk doen” op de Duitse kanselier Schröder en de Amerikaanse president Clinton. Die kwamen tijdelijk terug van hun vakantie wegens achtereenvolgens de Duitse slachtoffers bij de Concorde-ramp en de bosbranden in de Verenigde Staten. Poetin reageerde pas woensdag voor het eerst in het openbaar op de ramp, drie dagen na de eerste openbare melding.

Ondertussen verdwijnt de hoop dat er uit het wrak van de Koersk nog overlevenden van de 118-koppige bemanning gered kunnen worden. De Russische premier Kasjanov sprak gisteren over een „vrijwel rampzalige situatie.”

Na de analyse van filmbeelden verklaarde de marine dat een geweldige explosie in de boeg van het schip de oorzaak van het ongeluk moet zijn geweest. De schade is groter dan aanvankelijk aangenomen. De commandocentrale van de onderzeeër is door de ontploffing ernstig beschadigd.

Onbruikbaar
Mogelijk explodeerde eerst een torpedo, waardoor andere munitie aan boord van de Koersk is ontploft. Daardoor werden de reddingscapsules aan boord mogelijk ook beschadigd. Britse deskundigen verklaarden na het zien van de opnames dat het voorste ontsnappingsluik onbruikbaar was geworden.

De Britse reddingsonderzeeër LR5 is aan boord van een bevoorradingsschip op weg naar de gezonken Koersk, die 100 meter diep op de bodem van de Barentszzee ligt. Het schip verliet gisterochtend de haven van het Noorse Trondheim. De miniduikboot van de Britse marine kan op zijn vroegst morgenmiddag op de rampplaats worden ingezet. Noorwegen zelf stuurde twaalf duikers. Die zouden vandaag arriveren.

Ondertussen poogt de Russische marine zonder onderbreking reddingscapsules aan de Koersk te koppelen. Inmiddels worden vier duikklokken gebruikt. Tot nu toe leverde deze methode geen resultaat op.