Binnenland 6 april 1999

Boswachter schreef ruim 100 boeken

Joh. G. Veenhof (65) overleden

Van onze boekenredactie
ACHTERBERG – De schrijvende boswachter Johan G. Veenhof is na een ernstige ziekte in de nacht van eerste paasdag in zijn woonplaats Achterberg overleden. Veenhof werd 65 jaar. In de loop van dit jaar zullen postuum nog twee boeken van zijn hand verschijnen.

Joh. G. Veenhof
Meer dan honderd boeken heeft Veenhof op zijn naam staan, gepubliceerd bij uitgevers als Kool, Den Hertog, Hardeman, Koster, maar ook in de Spiegelserie. Hij begon begin jaren zeventig met het schrijven van natuurverhalen, die in deze krant en in het gezinsblad De Schakel werden gepubliceerd. Later volgden zijn boeken elkaar in snel tempo op.

Behalve oorlogs- en spionageverhalen schreef hij jeugdboeken en streekromans, waarin natuurbeschrijvingen een grote plaats innemen. Behalve schrijver was Veenhof 25 jaar lang boswachter op de Grebbeberg, Laarsenberg, Remmerdense Heide, De Blokken en de Blauwe Kamer. Toen hij daarmee om gezondheidsredenen moest stoppen, verhuisde hij naar Achterberg, om zich daar geheel aan het schrijven te wijden.

Getuigenis
Veenhofs boeken genieten grote populariteit in de gereformeerde gezindte. Zelf zei hij daarover 11 jaar geleden in een interview met deze krant: „Ik denk wel te kunnen zeggen dat ik de meest gelezen schrijver ben. Al bedoel ik dat niet hoogmoedig, want alles is hier leengoed. De meest gelezen schrijver van wie? Van de reformatorische club, nee, ik ga niet daarbuiten. Er is een bepaalde band met het reformatorische publiek. Ik voel me daar thuis, ik hoor daarbij.”

Over het ontbreken van een christelijk getuigenis in zijn werk zei hij in hetzelfde interview: „Als u met mij meegaat de natuur in, dan zal ik getuigen. Dan komt het uit mijn hart. Maar als het in een boek gestopt moet worden, ben je toch op een of andere manier commercieel bezig. Dat is het gevaar. Daarom heb ik radicaal gezegd: Ik doe het niet.”

Zowel bij uitgeverij Hardeman als bij uitgeverij Koster is momenteel een nieuw boek van Veenhof in bewerking. De schrijver was daarnaast bezig met een derde boek, dat echter niet voltooid werd.

Joh. G. Veenhof wordt donderdag in Veenendaal begraven.